Indický oceán je třetí největší světový oceán. Rozkládá se mezi Antarktidou, Afrikou, Austrálií a Asií. Celý se nachází na východní polokouli a jeho převážná část se rozprostírá jižním směrem od rovníku.
Podíl Indického oceánu na rozloze Země je necelých 15%. Co se týká povrchu světových oceánů, tak zaujímá 20%. Díky své poloze je to nejteplejší světový oceán. Jeho největší část se rozkládá v tropickém a subtropickém podnebném pásu. Nejhlubší místo představuje Jávský příkop – 7 725 metrů. Největší záliv je Bengálský.
Mezi sousedy Indického oceánu patří tři další oceány – Atlantský na západě, Jižní ledový na jihu a Tichý na východě. K okrajovým mořím patří Andamanské, Arabské, Rudé a Timorské moře.
Indický oceán je fascinujícím prostředím plným života a rozmanitosti. Jeho vody skrývají bohaté a pestré mořské ekosystémy, které přitahují pozornost cestovatelů, vědců i nadšenců do přírody. Podívejme se blíže na to, co indický oceán nabízí a jak je důležité chránit tuto cennou přírodní oblast.
Indický oceán je domovem ohromného množství živočišných druhů, od mikroskopického planktonu po majestátní mořské savce. Korálové útesy vytvářejí prostředí plné života, které je domovem mnoha druhů ryb, korýšů, mořských želv a dalších podmořských tvorů. Každý kout oceánu skrývá jedinečnou a pozoruhodnou biodiverzitu, která je zásadní pro udržení rovnováhy a stability mořských ekosystémů.
Je nezbytné, abychom se postarali o ochranu indického oceánu a jeho zranitelných ekosystémů. Ohrožení, jako je znečištění, nadměrný rybolov a ničení korálových útesů, vyžadují naši pozornost a odpovědnost. Spolupráce mezi vládami, místními komunitami a organizacemi zaměřenými na ochranu přírody je klíčová pro udržitelné hospodaření s oceánem a zachování jeho bohatství pro budoucí generace.
Indický oceán je jedinečným a fascinujícím prostředím, které nabízí bohatství a rozmanitost podmořského života. Je domovem mnoha druhů ryb, korálů, mořských želv a dalších fascinujících tvorů. Je naší společnou odpovědností chránit tuto cennou oblast a zajistit, aby zůstala zachována pro budoucí generace. Jen tak budeme mít možnost stále objevovat její krásy a tajemství.
V Indickém oceánu nalezneme velké množství ostrovů a souostroví. Vody Indického oceánu obeplouvají tyto země:
Jihoafrická republika, Mosambik, Tanzanie, Keňa, Seychely, Komory, Madagaskar, Mauricius, Réunion, Mayotte, Indie, Pákistán, Srí Lanka, Maledivy, Bangladéš, Barmě (Myanmar), Thajsko, Malajsie, Singapur, Indonésie, Austrálie, Ostrov Vánoční, Kokosové ostrovy.
Ve výčtu souostroví Indického oceánu musí být u nás Maledivy na prvním místě. Jsme cestovní agentura. Od roku 2014 zprostředkováváme na Maledivách ubytování a další služby. Na Maledivách Vám zařídíme téměř vše.
Maledivy jsou ostrovní stát v jižní části Asie, jihozápadním směrem od Indie, vytváří stejnojmenné souostroví, které tvoří řetězec devatenácti korálových atolů. Celkový počet ostrovů je 1 196. Asi 200 jich je obydlených. Na některých z nich se nacházejí turistické destinace.
Ostrov se rozkládá u jižního cípu Přední Indie. Celoročně zde panuje horké a vlhké klima. Své návštěvníky láká na celou řadu zajímavých buddhistických památek. Zavítat můžete také do některého z národních parků, kde se nacházejí sloni, pávi, pelikáni nebo leopardi.
Tento ostrov naleznete v části Indického oceánu, která je dosti opuštěná. Jedná se o jeho jižní okraj. Nejbližší pevninu představuje Antarktida.
Nejlidnatější ostrov světa opět představuje část Indonésie. Téměř celý ostrov má sopečný původ. Narazíte zde na celou řadu vrcholů, které charakterizuje typický kónický tvar. Ten ukazuje na fakt, že byly nebo budou vulkanicky aktivní.
Jedná se o souostroví přináležející k zámořskému teritoriu Austrálie. Vytváří jej dva atoly a 27 ostrovů korálového původu.
Jsou to 4 ostrovy rozkládající se v Mosambickém průlivu. K souostroví však ještě patří i několik menších ostrovů a ostrůvků. Celé souostroví spadá do tropického podnebného pásu. Ostrovy jsou vulkanického původu. Velmi atraktivní aktivita je provozována na Grande Comore a je jí výstup na Karthalu – jednu z největších celosvětových aktivních sopek.
Rozkládá se u jihovýchodního pobřeží kontinentální části Afriky. Je to čtvrtý největší ostrov. Je to vyhledávané místo horolezci a to díky žulovým masivům nacházejícím se v oblasti Andringitra – Tsaranoro nebo Karambony. Svůj domov zde nalezlo velké množství jedinečných zvířecích druhů. 70% rostlin zde rostoucích se nikde jinde nevyskytuje. Každý dvacátý živočišný druh také má svou domovinu pouze na Madagaskaru.
Jedná se o ostrov vzniklý sopečnou činností. Patří mezi největší ostrovy Maskarénského souostroví a naleznete jej v západní části Indického oceánu, mezi Seychelami, Madagaskarem a Réunionem. Celé jeho pobřeží obklopují korálové útesy a naleznete zde i velké množství malých ostrůvků. Vzhledem k tomu, že byl kolonizován celou řadou různých kultur, je to ostrov rozmanitých ostrovních destinací. Jejich stopy se na ostrově stále objevují a díky tomu zde vznikla zajímavá směs různých vlivů.
Ostrov Nias se nachází nedaleko západního pobřeží Sumatry. Náleží k Indonésii. Jeho osídlení v dobách dávno minulých dokládají megalitické památky, kterých se na ostrově nachází velké množství. Domorodci patřili mezi obávané lovce lebek. Dlouhou dobu odolávali cizí nadvládě.
Je to zámořský department a region Francie. Společně s Mauriciem a Rodriguesem vytvářejí souostroví Maskarény, které se rozkládá východně od Madagaskaru.
Toto souostroví naleznete východním směrem od afrického kontinentu a severním směrem od Madagaskaru. Mezi nejdůležitější zdroj příjmů se řadí velice luxusní turistický ruch.
Sokotra je ostrov, který patří k Jižnímu Jemenu a nachází se v severovýchodní části Indického oceánu. Ostrov Sokotra je známý svou jedinečnou flórou a faunou, včetně endemických druhů rostlin a zvířat, které se nevyskytují nikde jinde na světě.
Jedná se o šestý největší světový ostrov. Naleznete jej v západní části souostroví Velké Sundy a přináleží k Indonésii. Většina místních obyvatel žije v severní a západní části
Tasmánie je australský stát, který se nachází na jihozápadě Austrálie. Má významné přírodní bohatství, které hraje klíčovou roli v ochraně biodiverzity a zachování unikátních ekosystémů. Více než třetina území Tasmánie je věnována rezervacím, národním parkům a oblastem, které jsou zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO.
Tasmánie je známá svou bohatou a jedinečnou faunou a flórou, včetně mnoha endemických druhů. Mezi významné lokality zařazené na seznam světového dědictví patří například národní parky Southwest National Park a Mount Field National Park. Tyto oblasti představují přírodní krásy, vodopády, horské vrcholky a rozmanité druhy rostlin a zvířat.
Tasmánie je také známá svým specifickým ekosystémem, včetně deštných pralesů, hor a malebného pobřeží. Ochrana této rozmanité přírody je pro Tasmánii prioritou a přispívá k udržitelnému rozvoji regionu.
Timor je ostrov situovaný v jihovýchodní části Asie a patří mezi největší ostrovy souostroví Malé Sundy. Tento ostrov je rozdělen mezi dvě státy: Východní Timor, které je nezávislým státem, a Západní Timor, který tvoří součást Indonésie. Region je známý svou bohatou kulturou, přírodní krásou a rozmanitým etnickým složením obyvatelstva. Východní Timor získal nezávislost v roce 2002, čímž se stal jedním z nejmladších suverénních států na světě.
Patří do zámořského území Austrálie. Vědce do těchto míst lákají zajímavá endemita. Přes polovinu území ostrova tvoří národní park, ve kterém se nachází rozlehlé oblasti původního deštného pralesa.
Indický oceán nám otevírá bránu do fascinujícího světa pod hladinou, kde se snoubí neuvěřitelná biodiverzita a krása mořských ekosystémů. Korálové útesy, podmořské jeskyně a rozmanité druhy mořských tvorů vytvářejí jedinečný ekosystém, který si zaslouží naši obdiv a péči.
Indický oceán není pouze pokladem pod hladinou, ale zároveň i zrcadlem naší odpovědnosti a úcty k přírodě. Udržitelná péče o tuto oblast zajistí, že budoucí generace budou moci pokračovat v objevování jejích krás a tajemství. Je na nás, abychom společně pracovali na zachování tohoto jedinečného dědictví pro budoucnost.