Letiště Abú Dhabí

Letiště Abu Dhabí (Abú Zabí), situované přibližně 30 km od centra města, je klíčovým leteckým uzlem v regionu. Jako základna národního dopravce Etihad Airways, je toto letiště důležitým bodem na mapě globálního letectví. Slouží nejen místním a mezinárodním letům, ale je také strategicky využíváno pro přestupy, zejména pro oblíbené destinace jako jsou Maledivy.

Letiště v Abu Dhabí je druhým největším letištěm ve Spojených Arabských emirátech, hned po svém slavném sousedu, letišti v Dubaji. Toto letiště se vyznačuje moderní architekturou a špičkovými zařízeními, které odrazí bohatství a luxusní status emirátu. Cestující zde najdou širokou škálu služeb od nákupních možností ve světové třídě, přes gurmánské restaurace, až po prvotřídní odpočinkové zóny.

Abu Dhabí International neustále investuje do rozvoje své infrastruktury, aby zvládlo rostoucí počet cestujících a udrželo si svou pozici jako přední globální letiště. Nové terminály a rozšíření stávajících kapacit jsou plánovány tak, aby zlepšily zkušenosti cestujících a zefektivnily provoz.

Základní informace o letišti

  • Kód letiště: AUH (IATA), OMAA (ICAO)
  • Oficiální web: www.zayedinternationalairport.ae
  • Oficiální název: Zayed International Airport, dříve známé jako Abu Dhabi International Airport
  • Umístění: 30,6 km východně od centra Abu Dhabi, Spojené arabské emiráty
  • Založení: Letiště bylo uvedeno do provozu 2. ledna 1982
  • Rozloha: Pokrývá plochu 3,400 hektarů (8,500 akrů)
  • Provozovatel: Abu Dhabi Airports Company
  • Kapacita: Původní kapacita letiště byla zvýšena z 7 milionů na 12 milionů cestujících ročně díky otevření Terminálu 3; nový Terminál A zvyšuje kapacitu na více než 45 milionů cestujících ročně s možností rozšíření
  • Služby a vybavení: Moderní terminál nabízí rozsáhlé nákupní možnosti, restaurace, salónky, a spa zařízení
  • Doprava: Kyvadlová doprava mezi terminály, dostupnost veřejné dopravy a taxi služeb
  • Přímé letové spojení: Letiště slouží jako hlavní uzel pro Etihad Airways a nabízí přímé lety do mnoha mezinárodních destinací

Terminály letiště Abu Dhabi


Letiště Abu Dhabí, nyní známé jako Zayed International Airport, se skládá ze tří terminálů. Nejstarší terminál 1 a novější terminál 2 byly určeny pro regionální lety, přičemž terminál 1 je menší a s omezenými službami, zatímco terminál 2 je větší a nabízí více vybavení, jako jsou bezcelní obchody, restaurace a salónky. Nejnovější a největší terminál 3 byl používán pro mezinárodní lety, s moderními zařízeními a širokou nabídkou služeb, včetně bezcelních obchodů, restaurací, salónků a lázní.

Po dokončení nového Terminálu A, známého též jako Midfield Terminal, který výrazně zvýšil kapacitu letiště, byly původní terminály uzavřeny. Tento nový terminál umožňuje obsluhu více než 45 milionů cestujících ročně s možností rozšíření kapacity až na 60 milionů. Má rozsáhlou plochu nad 780 000 m^2 a je vybaven pro obsluhu velkých letounů typu Airbus A380. Nabízí pokročilé technologie a služby, včetně 35 000 m^2 prodejních a komerčních prostor a 163 obchodních jednotek.

Pro přepravu mezi terminály byla poskytována bezplatná kyvadlová doprava, ačkoli po otevření Terminálu A už tyto služby nejsou potřebné, jelikož veškerá letištní operace se nyní konají z tohoto nového terminálu. Abu Dhabí International je známé širokou nabídkou jídel a nákupních možností, s různými restauracemi, kavárnami a obchody, které uspokojí potřeby všech cestujících.

Informace o terminálech a jejich službách jsou klíčové pro pohodlný a bezproblémový průchod letištěm, ať už pro přestupy, odlety nebo přílety. Letiště také poskytuje služby jako směnárny, úschovny zavazadel a půjčovny aut, aby zajistilo co nejpohodlnější cestování.

Přestup na letišti Abú Dhabí

Terminály 1 a 3 jsou vzájemně propojeny, zatímco chůze mezi těmito terminály by vám neměla zabrat více než 15 minut, k přesunu na terminál 2 byste měli využít letištní shuttle bus. Ten vyjíždí každých 15 minut  ze zastávky u vchodu 5 (terminál 1) a u odletové haly (terminál 2).

přistání letište Abú Dhabí

Pro pohodlný přestup je doporučeno alespoň 70 minut při garantovaném letu.

V případě, že váš přestup trvá více jak 4 hodiny, je možné zkrátit čekání na další let krátkým výletem, a to:

  • Okruh Yas Marina (2 hod.)
  • nákupy v Souk Qaryat Al Bery (2-3 hod.)
  • Velká mešita šejka Zayeda (3hod.)
  • Ferarri World (8hod.)

Doprava z letiště Abu Dhabi

Do Abú Dhabí se z letiště dopravíte autobusem linky A1. Odjíždí každých 30 minut, cesta zabere přibližně 1 hodinu. Jízdenku zakoupíte v automatu na letišti. Autobusy jezdí 24 hodin denně. Zastávka se nachází před východem z každého terminálu.

Taxi nabízí pohodlnou a zároveň stále cenově dostupnou alternativu. Služby vozů taxi jsou v provozu nonstop.

Dálkový autobus č.490 do města Al Ain odjíždí z letiště každé 2 hodiny.

Nově letiště v Abú Dhabí spojují expresní autobusy AUH Express s nákupním centrem Ibn Battuta Bus Station v Dubaji, kde snadno přesednete na dubajské metro. Nástupní stanici najdete na Terminálu 2 i Terminálu 1 a 3. Odjíždějí vždy v celou a to každou hodinu po celý den. Autobusy jezdí nonstop 24 hodin denně. Doba jízdy mezi letištěm a Dubají je 1hodina a 30 minut.

Služby na letišti

Wifi připojení k internetu je bezplatně dostupné skrze skrze síť ADAC Free Wireless.

Na letišti funguje zhruba 30 kaváren, restaurací či bister. Většinu naleznete v tranzitní zóně letiště. Některé podniky mají nonstop otevírací dobu – např. Cinnabon. Ten je umístěn na terminále 3 za bezpečnostní kontrolou. 

Úschovna zavazadel spolu s kopírovací službou funguje na terminále 1 a 3 v příletové hale. Otevřeno má nonstop. Bankomaty různých bank naleznete po celém letišti.

Bankomanty různých bank naleznete po celém letišti. Rovněž směnáren je zde nespočet, nacházejí se ve všech terminálech. Otevírací doba se liší, ale většina má otevřeno 24 hodin denně.

Sprchy naleznete poblíž odletových bran 32 a 37, použití je zdarma.

Funguje zde poštovní a asistenční služba, turistické informace, lázně pro odpočinek během letu, odpočinkové místnosti pro ženy, místnosti pro rodiny s dětmi, půjčovny automobilů. Na všech terminálech je možnost zapůjčit pro děti kočárky.

V bezprostřední blízkosti letiště je také několik hotelů.

Spaní na letišti Abú Dhabi

Letiště v Abú Dhabí je otevřeno 24 hodin denně. Jedná se o poměrně velké a rušné letiště, které se vyznačuje dlouhými frontami při bezpečnostních kontrolách. Zdejší personál je na nocující pasažéry zvyklý, avšak cestující si často stěžují na jeho neochotu či neprofesionalitu.

Nejvhodnějším místem pro přespání na letišti je prostor terminálu 3. Naleznete tady největší počet sedadel.

V horním patře se nacházejí tzv. sleeping pods, kde lze za poplatek přespat. Počítejte ovšem s hlukem a také klimatizací.

Mešita šejka Zayeda 

Pokud se chystáte do Abu Dhabí, tak tohle místo rozhodně nevynechávejte! Mešita šejka Zayeda. Už když jsme jeli kolem mešity večer, tak to bylo opravdu monumentální – všechno bylo nádherně osvícené. Tahle mešita je jako jediná v emirátu Abu Dhabí přístupná i pro nemuslimy, takže by byla škoda toho nevyužít (navíc se nachází pouze zhruba 20 minut od letiště). 

My ji měli po cestě z našeho hotelu na letiště, takže jsme toho využili. Mešita je rozdělena na vnější a vnitřní část. Ve vnitřní části vás čekají ty nejvíce dominantní skvosty – nádherná výzdoba, mohutné, zdobené lustry. 

Mešita šejka Zayeda má 4 minarety, které měří 107 metrů. Mešitu nechal postavit v letech 1996-2007 samotný zakladatel Emirátů šejk Zayed. Stavba slouží jako vzdělávací, kulturní a především náboženské centrum. Vstup do mešity je dokonce zcela zdarma! Jen je potřeba si udělat on-line rezervaci nejlépe dopředu (případně až na místě, ale bude vás to zbytečně zdržovat). 

Vstup do mešity je z tamějšího obchodního centra (a jde se podzemím). Při vstupu se nachází taktéž úschovna zavazadel, která je zdarma. Je potřeba mít vhodně zvolené oblečení. Zejména pro ženy zde platí striktní pravidla – je potřeba se vyhnout přiléhavému oblečení, mít zahalené ruce po dlaně, nohy po kotníky a mít pokrývku hlavy. Dá se zde koupit vhodný oděv, což jsme tak udělala já (vyšel na 45 ASD). Později jsem zjistila, že se tu dal i půjčit, ale upřímně nevím, jak to vycházelo cenově či co tam bylo za pravidla. 

Celkově bychom to shrnuli tak, že se to nedá úplně popsat slovy, ale musí se to zažít!! Rozhodně to stojí za to. 

Fotogalerie města Abú Dhabí

Video letiště Abú Dhabí

Kam dál:


Nabízíme ubytování a služby na Maledivách:

Ubytování na lokálních ostrovech Resorty Svatební obřad na pláži Potápění Rybolov