Jeden z našich věrných klientů nám zaslal detailní srovnání ostrovů na Maledivách. O toto cenné srovnání se s vámi rádi podělíme…
Jeden a půl hodiny klidné cesty speedboatem a jste na Mathiveri. Menší, ale dobře vybavený ostrov je rozumnou volbou pro první kontakt s Maledivami. I přes jeho vzrůstající oblibu je tam stále méně turistů.
Bistra, kavárny i restaurace jsou uzpůsobeny evropskému stylu. Za návštěvu stojí Koba Chai kafé. Bikini beach je na nejlepší straně ostrova. Velká laguna znamená teplá voda. Důvodem je také fakt, že proud, který vnáší vodu do laguny je od pláže trochu dále, a tak ani po ránu není voda studenější. Rozdíl poznáte až budete třeba na Thoddoo nebo Ukulhasu.
Šnorchlování na bikini beach není něco, kvůli čemu by se chtěl člověk 10 hodin kodrcat v hliníkové trubce. Naštěstí je naproti pláže pustý ostrůvek, kterému se říká Finolhu. Za 10-20$ se tam dostanete lodičkou.
Na návětrné straně je hned u břehu celkem velký a pěkný korálový útes. Při odlivu se tam hůře šnorchluje, ale jinak je to paráda. Občas se tam mihne rejnok orlí, potkáte sasanky s jejich obyvateli, hejna různých rybek a ani chvíli se nenudíte.
Kdo není na zkoumání podmořského světa, ocení klid a pohodu, mnohdy zcela bez lidi. Za to, za přítomnosti místních chřástalů běloprsých, mnoha krabů poustevníků a dalších obyvatel ostrůvku. Ostrov je také neskutečně fotogenický, doslova, jak z katalogu. Tuhle hromadu písku si zamilujete a uznáte že mnoho hodin v letadle stálo za to!
Pro dobrodružnější povahy doporučuji na Finolhu přeplavat, ale pouze s ploutvemi anebo dojít pěšky :-). Na Mathiveri jsme byli již po druhé a rozhodně ne naposled!
Turistický, slyšel jsem od místních na Mathiveri. Stejně jako Thoddoo to není ostrov pro někoho, kdo hledá klid a místa na mapě, kde bude pár lidí.
Ostrov Ukulhas je posetý hotely, guest housy, restauracemi, kavárnami (doporučuji Faiymini kamana na hlavní ulici) a dobře vybaveným obchody. Najde se také dost potápěčských center a různých adventure agentur.
Ubytovací služby jsou na velmi slušné úrovni, respektující vytíženost ostrova. Nejvíc jich je přímo u bikini pláže, která dosahuje délky více než půl kilometru. Díky její délce se i větší množství turistů, velmi dobře rozprostře a na pláži je dostatek klidu. Za zády pak máte bary a různé pultíky, třeba s čerstvými kokosy, drinky a ovocem. My se ubytovali v hotelu West Sand Ukulhas. Všechno bylo přímo skvělé, nenajdu jedinou věc, kterou bych mohl vytknout. A to jídlo! No, hubnutí jsem musel odložit na jindy.
Pro příznivce šnorchlu mám dobré zprávy. Vydejte se pěšky na jihovýchodní cíp ostrova, kde většinou začínají větší vlny. Tam vlezte do vody a nechejte se unášet nejen příjemným proudem na severovýchod. Potkáte želvy, mnoho menších žraloků černoploutvých, rejnoky, murény, a mnoho dalších ryb zvyklých na lidi. Plavou s vámi skoro na dotek.
Ač jsem jel na Ukulhas s předsudkem, že to nebude pro nás, tak se mu musím zpětně omluvit. Je to ostrov, kam se určitě někdy vrátíme. Rozhodně stojí za návštěvu.
Jeden z nejlepších útesů na šnorchlování, dostupný rovnou z pláže. Možná ten nejlepší. Mohu srovnat s dalšími více než deseti ostrovy, kde jsme byli. Všude je něco. Na Thoddoo želvy a živý korál. Jinde to, či ono. Ale tady je, vyjma mant a whalesharka úplně vše, co lze na Maledivách pod vodou vidět.
A přímo z břehu. Z bikini beach si to namiřte rovnou k tyči, která je zapíchnutá ve vodě asi 50 m od břehu a kochejte se. Hejna papouščích ryb, okusující kameny a korály, želvy, dva dospělí žraloci černoploutví, mihli se i vouskatí. Pod útesy jsem viděl krásné perutýny, a velké murény. Zbytek nepočítaje. Je to jedno velké akvárium. Pokud byste chtěli, dojít ke šnorchlovacímu místu po kamenité mělčině pěšky, tak to ve vlastním zájmu nedělejte. Pod kameny mají hnízda malé murény a jiní dravci a viděl jsem tam také zaparkovanou stonefish.
Doporučuji navštívit před západem slunce přístav. Předtím se stavte v jakémkoliv krámku a kupte tam mražené kousky ryb. Těma pak v přístavu, můžete krmit žraloky vouskaté a rejnoky. Ti se u toho nechají drbat a hladit. Pak se můžete pokochat západem slunce přímo z pláže.
My si díky tomu Rashdoo doslova zamilovali a rozhodně jej v dalších cestách znova navštívíme.
Wild Maldives, napsal mi místní kontakt. Jo, to je přesně to, co hledáme. Byla moje odpověď. Už připlutí do prázdného přístavu značilo, že jsme trefili jackpot. Na ostrově krom dvou malých obchodů tři nebo čtyř hotýlků, hejna komárů a bílé pláže, palmového lesa, nic dalšího pro turisty není. Pokud nemáte plnou penzi, nikde se nenajíte. Bydleli jsme v Tropical Tree a to bylo něco! Jabu a jeho tým jsou prostě skvělí! Výtečná kuchyně, skvělý servis, milí lidé a vy jste na prvním místě.
Na Fehendhoo najdete klid a pohodu. Muže se Vám stát, že cely den na pláži nikoho nepotkáte. Zažili jsme tady nádherné teplo, krásně teplou vodu a úchvatné západy slunce přímo na pláži. Směrem ke Goidhoo je sandbank zakončený mělčinou, která se zdá nekonečná. Poklidný ráz ostrova kazí pouze komáři. S těmi se dá zatočit. Do výbavy na pláž musí patřit krém Soffel a čudítka Vape a zapalovač. Pak je to v cajku. Výše uvedené doporučuji koupit na jiném ostrově. Muže se v klidu stát, že zdejší dva obchůdky to budou považovat za zbytečnost. A co nemá v obchodě Mustafa, to není potřeba😁.
Večer je ostrov nádherný. Protože nemá žádné pouliční lampy, procházíte ne pod nekonečnou hvězdnou oblohou. Co si přát víc Ještě jeden dokonalý západ slunce. Za nás je Fehendhoo, láska na první pohled.
Na Maledivách jsme byli po třetí. Každá cesta na měsíc, cca patnáct ostrovů celkem. Tři ostrovy nás ale doslova uchvátili. A jedním z nich je Fulhadhoo. Pevně věřím, že si ostrov i nadále udrží tenký balanc mezi přijatelnou mírou turistiky a uspokojením ziskuchtivých majitelů baráků pro turisty. Těch je tam tak akorát. Skvělé je, že na ostrově nejsou žádné sedmi patrové příšery, které by akorát zničili jeho ráz. Najde se na něm jedno café a tuším jedna restaurace za hřištěm, tři obchody. A ono to stačí. Nějaký ten drobný dlabanec na oběd v horkém dni se tam vždycky najde.
Pláž. To je druhý důvod, proč jsme si zařadili tento ostrov tak vysoko. Dlouhá, v poledním parnu, nekonečná pláž s absolutně jemným bílým pískem. Kameny vylézající z vody, pří nízkém stavu akorát dokreslují tu krásu. Laguna je obrovská, plná mělčin, hromad písků v území nikoho, které se odkrývají s odlivem. Slunce zapadá přesně nad těmi mělčinami. Pokud jej chytnete na konci sandbanku, tak na to asi nikdy nezapomenete. K pláži se doporučuju projít. Cesta vede krásným palmovým lesem a je jedna z nejhezčích, jaké jsme zatím viděli.
Šnorchlování sice není nic moc ale celý atol nabízí mraky výletů, o nic tedy člověk nepřijde. Podařilo se mi doplavat nad korálovou zahradu (je na google mapách). Moc pěkné korály a hojným životem nad nimi i kolem. Doporučuji pouze při vysokém stavu vody a lodí. Proudy po cestě jsou opravdu silné a není třeba riskovat.
V přístavu se večer dají pozorovat malí rejnoci a žraloci. Přístav je jediné osvětlené místo na ostrově, a tak jsou vašimi průvodci hvězdy a komáři.