Hodnocení Ukulhas Thoddoo. Jsem ráda, že jsme poznali život Maledivanů, nevím z čeho tam žijí, připadá mi, že tam většina lidí nic nedělá. Jet do resortu za přemrštěné ceny mi přijde zbytečné, to se musí všechno zažít.
Přeji Vám spoustu spokojených klientů a ať se Vám daří. Také moc děkuji, že jste Maledivy vlastně otevřela i úplně obyčejným lidem jako jsem já, v životě by mě nenapadlo, že se tam podívám.
V listopadu 2021 jsme se sestrou navštívili ostrovy Ukulhas a Thoddoo.
Na letišti jsme dle instrukcí z emailu od paní Lucie vyhledali stánek, u kterého se nás sešla skupina asi 30 lidí a postupně jsme byli usazeni do lodí a rozvezeni na různé ostrovy.
Jelikož jsme trefili větrné počasí, cesta lodí byla náročnější, ale s Kinedrylem jsme ji zdárně přežili, cesta na ostrov Ukulhas trvala 2 hodiny. Po příjezdu na ostrov na nás čekal personál, který nás dopravil na hotel. Hotel je jednodušší, ale stačí, wi-fi funguje. Měli jsme zajištěnou plnou penzi a můžeme jen doporučit. Jídlo je skvělé, po tom se mi moc stýská.
Voda je k dispozici ve skleněných lahvích nonstop. Pláž přímo u hotelu jsme nevyužívali vzhledem k tomu, že na ní moc foukalo. Strávili jsme na ní jen poslední den našeho týdenního pobytu. Chodili jsme na hlavní pláž, která byla na závětrné straně.
Podmořský život je pestrý, při každém šnorchlování jsme viděli želvy, při břehu kolem hejna rybek kroužili malí žraloci. Na ostrově Ukulhas doporučujeme boty do vody, vstup do vody u hotelu je přes polámané korály, na hlavní pláži si poradíte i bez bot, ale je lepší si je nasadit.
Na ostrově je několik obchůdků, ve všech v podstatě stejný sortiment, zašli jsme i do cukrárny v přístavu, ze které můžete pozorovat kaloně, kteří přilétají na vzrostlý strom přímo vedle budovy a máte na ně krásný výhled a možnost si je prohlédnout zblízka (sedněte si na terasu v patře). Navečer v přístavu můžete vidět rybáře jak loví malé rybky na svých člunech a také máte možnost vidět porcování větších ryb přímo u vody, kde krouží a čekají na svůj příděl žraloci a rejnoci.
Překvapil nás nepořádek na březích ostrova (místa, kam turisti moc nechodí) i v některých ulicích, ale jak jsme zjistili, tak tento problém se týká zřejmě většiny ostrovů.
Převoz lodí na ostrov Thoddoo proběhl bez problémů, cesta trvala asi 45 minut a byla o poznání klidnější než naše první cesta z letiště. Už při příjezdu k ostrovu Thoddoo jsme žasli nad zelení, kterou jsme viděli. Ostrov je větší a velkou část tvoří políčka hlavně papájí, pěstují zde okurky, melouny, různé dýně, saláty, maracuju a všude jsou kokosové palmy. Jsou zde i rozlehlé louky. Ulice jsou širší a čistější než na Ukulhasu.
Po příjezdu nás personál odvezl do penzionu, vše probíhalo bez problémů. Ukázali nám restauraci, která je téměř za rohem a kde jsme měli zajednanou polopenzi. Jídlo opět skvělé a bylo ho opravdu hodně. Servírovaná snídaně i večeře, k večeři hodně ryby, rýže, bylo i kuře a hovězí. Vše chutné. V této restauraci jsme využili i možnost oběda z jídelního lístku, ceny podobné jako u nás, vše moc chutné a žádné pidi porce, polévka bohatě stačila.
Ráno i večer vždy čerstvý džus z ovoce a voda. Voda je v penzionu k dispozici nepřetržitě, natočíte si do lahve z kohoutku. Pláže jsou na Thoddoo dvě, malá a velká, obě překrásné, pokaždé opět k vidění želva, jednou jsme zahlédli i malou mantu.
Na Thoddoo doporučujeme zapůjčit si v penzionu kolo, přeci jen ostrov je větší a z pláže na oběd či přesun na druhou pláž to značně urychlí. Ostrov má po obvodu 5 km a před snídaní či v pozdějším odpoledni je to super projížďka a pěkně si ostrov prohlédnete ze všech stran.
Na ostrově je také několik obchůdků, před hlavní pláží lze ráno koupit u místního prodavače ovoce, které se vám bude zdát legračně malé, ale za to je chutné. Ananas očistí, nakrájí, zabalí do igelitu a vy už pak můžete jen jíst. Je třeba počítat s tím, že na ostrovech je převážně ruská klientela. Na Ukulhasu jsme potkali asi 20 Čechů, což jsme nečekali, na Thoddoo jsme se s jednou českou dvojicí pouze minuli při příjezdu.
Jako všude na dovolené je trochu boj o lehátka u pláže. Na pláži hmyz nelétá, ale budete-li jako většina lidí trávit čas ve stínu pod stromy, rozhodně mějte repelent, dá se zakoupit v místním obchodě. Lepší je použít repelent i když jdete např. na snídani či večeři, jedná se otevřené prostory.
V obchodě přijmou dolary, vracet vám budou v maledivských rupiích. Zažili jsme i déšt, je ve větším měřítku než u nás a ulice jsou pak jedna velká kaluž, což nám připadalo velmi dobrodružné, zvlášť když jsme je měli projet na kole.
PCR test (65 USD) jsme si na Thoddoo objednali na recepci, v daný den navečer proběhl odběr a výsledek nám den poté recepční vytištěný přinesl. Vše funguje, nebojte se. Poslední den jsme odjížděli z Thoddoo do Male už ráno, ačkoliv jsme odlétali až večer. Zaprvé kvůli počasí, neboť při odpolední cestě lodí hrozila bouřka a zadruhé jsme alespoň zavítali na prohlídku hlavního města, které jsme pěkně prošli a navštívili rybí a ovocný trh. Zavazadla lze uložit na letišti v úschovně. Do Malé jede od letiště ferry za 10 rupií (necelých 15 Kč).
Kdo váhá a neví, zda vše zvládne, tak věřte, že nikde není problém, nikde vás nenechají stát aniž by se o vás postarali.
Komunikaci s paní Lucií jsme využili minimálně, protože když vše fungovalo a klapalo, neměli jsme potřebu ji zkontaktovat, ale při výměně zpráv reagovala okamžitě a věřím, že klientům, kteří by si s něčím nevěděli rady, okamžitě pomůže. Rozhodně dovolená na Maledivách v nás nechala hluboký zážitek a pokud to půjde, rádi se tam zase podíváme.
Alena a Dana