Kdo by si nechtěl přivézt krásný autentický suvenýr z dovolené? O to více, pokud jde o tak úžasné místo, jako jsou Maledivy. Málokdo se ale v dovolenkových radovánkách zamyslí nad tím, že když si odveze pár mušlí, korálů, nebo třeba písek, poškozuje tím místní přirozené prostředí.
Ročně navštíví Maledivy kolem 2 milionů turistů, což je nepřeberné množství lidí. Vysokou návštěvnost Malediv nezabrzdila ani pandemie COVID-19, spíše jí prospěla. Když si každý takový turista odveze pár mušlí, ve finále je to obrovské množství. Následně trpí především životní prostředí. Časem se může stát, že bude vzhled ostrovů narušen.
Mořští živočichové mušle využívají jako schránky a jak postupně rostou, stěhují se do větších příbytků. Když turisté mušle odvážejí, nedokážou si živočichové najít jiné útočiště a mohou uhynout. Tento problém může časem zatížit prostředí tím, že větší živočichové nenajdou potravu a následně mohou uhynout také.
Zákaz vývozu platí i o korálech zakoupených v obchodech. Každý koupený korál bude nahrazen novým, vyloveným z moře. Tímto způsobem je korálový útes dlouhodobě ničen a poškozován.
Nádheru korálových útesů obdivují turisté z celého světa a zároveň jsou domovem milionů mořských živočichů. Mořští živočichové, kteří korál obývají, ztratí ničením korálů svá útočiště a zdroje potravy. Celosvětově je poškozeno 90% korálových útesů, což je alarmující číslo. Jsou zničeny buď zcela nebo částečně, a to jen a pouze nešetrnou činností člověka.
Korálový útes je samostatný ekosystém a je obýván jak drobnými mořskými živočichy, mořskými plazy, tak i mantami, žraloky, želvami, murénami, či dokonce velrybami. Tímto vidíme, jaké mají ztráty korálových útesů dopady na celý podmořský svět. Velmi důležité je poznamenat, že jsou korály také čističkami vody, jelikož pohlcují oxid uhličitý.
Když se půjdete vykoupat, vyhněte se korálům a nešlapejte na ně. Velmi jednoduše se polámou a mohou vás nepříjemně zranit. Jak už bylo řečeno, korály neulamujte za účelem získání zajímavého suvenýru.
Přece jen si můžete něco málo z Malediv odvézt. Celníci tolerují vývoz mušlí a korálových úlomků o velikosti do 5 cm a samozřejmě musí jít jen o pár kousků. Také si můžete odvézt malou lahvičku s pár zrnky písku. Pokud to přinejmenším půjde, doporučujeme pro zachování životního prostředí tyto předměty vůbec nesbírat a nechat je na místě. Vývoz mušlí a větších korálů se přísně trestá vysokými pokutami. Z Malediv je dále zakázáno vyvážet krokodýlí kůže, želví krunýře a výrobky z nich.
Některé ‚,odvážné‘‘ návštěvníky Malediv neodradí ani vysoké pokuty a zkoušejí vyvézt obrovská množství velkých kusů mušlí a korálů, pravděpodobně k dalšímu byznysu. Pomocí zobrazovacích zařízení bývají tito lidé na letišti odhaleni a pokutováni.
Jestliže se turisté budou hájit argumentem, že o zákazu nevěděli, platí zde staré pravidlo ‚,neznalost neomlouvá‘‘. Tento zákaz je neustále opakován a omílán už v době, kdy se turisté začnou o cestu na Maledivy zajímat.
Na letišti vám mohou být tolerovány také zakoupené výrobky z vyplavených úlomků korálů a mušlí, které nejsou v přírodní podobě. Všeobecně se ale nákup těchto výrobků nedoporučuje. Jejich koupí podporujete výrobu a dále přichází na řadu začarovaný kruh s ekologickým dopadem na prostředí. Proto vám opět z důvodu zachování životního prostředí nákup nedoporučujeme. Přestane-li být poptávka, omezí se i nabídka. Naprosto ilegální je vývoz jakékoliv formy červeného korálu.
Pokud chceme zachovat toto krásné místo i pro další generace, nemělo by se na aktuální zákazy vývozu mušlí, korálů a písku z Malediv zapomínat. Celosvětově nám hrozí ekologická krize a alespoň malými krůčky se jí můžeme pokoušet vyhnout. Pokud tyto malé krůčky budou dělat postupně všichni, čeká nás obrovský krok kupředu. Bohužel napáchané škody už nikdy zpět nevrátíme. Myslete na přírodu při Vaší dovolené u moře. Nedovolme, aby vývoz mušlí poškodil krásné Maledivy.
Ubytování na lokálních ostrovech Resorty Svatební obřad na pláži Potápění Rybolov